Jak połączyć coś co wydaje się wykluczać?
Dwa światy, dwie różne przestrzenie: przeszłość i przyszłość?
Odpowiedź tkwi w teraźniejszości.
Odpowiedź znalazł współczesny artysta digitalny.
Yang Yongliang to młody chiński artysta, który w swoich pracach umiejętnie łączy to co przez wieki tworzyli i budowali jego przodkowie ze światem w którym żyje dziś, w hiper-nowoczesnym Szanghaju.
Efektem jest niezwykła wizja miasta. Miasta przeszłości, teraźniejszości, przyszłości.
Jedność – jeden obraz, na który składają się wszystkie te elementy.
Ale nie tylko o obraz chodzi, ale i o podejście do twórczości.
Yang Yongliang czerpie z tradycji. Już od najmłodszych lat kształcił się w tradycyjnej chińskiej sztuce malarskiej i zgłębiał sztukę kaligrafii.
Tworzy fotografie i wideo, posługując się aparatem fotograficznym i programami komputerowymi, ukończył studia artystyczne z komunikacji wizualnej. W swojej pracy łączy malarstwo, kaligrafię, fotografię, tworząc obrazy niezwykłe, wizje pochłaniające widza.
To obrazy fascynujące, ale jednocześnie głęboko niepokojące.
Łagodne mgły wprowadzają romantyczny nastrój grozy, a my mamy wrażenie, że oglądamy świat po jakieś katastrofie.
To nie przypadek.
Yang Yongliang poprzez swoje kolaże zwraca uwagę na industrializację współczesnych miast i zagrożenia stąd płynące. W niesamowicie szybko przekształcającym się megalopolis jakim jest Szanghaj ma on możliwość przyglądania się temu procesowi z bardzo bliska. To co czuje próbuje przekazać poprzez obraz. (Podobnie jak wspominany niedawno Liu Bolin czy Thierry Cohen).
Na pierwszy rzut oka widzimy tylko piękny egzotyczny pejzaż.
Ale gdy przyjrzymy się bliżej, nasze oko wyławia szczegóły: wieżowce, budynki, fabryki, maszyny. Wszystko dopracowane w najdrobniejszych szczegółach.
Co to za świat? Ten który jest? Ten który będzie?
A może to tylko fantasmagoria artysty?
Trudno o jednoznaczną odpowiedź.
Zachęcam do zajrzenia na stronę autorską, a także do obejrzenia filmu o tym chińskim artyście. Prace będzie można oglądać w paryskiej Galerie Paris-Beijing (14.03 – 27.04.2013).
fot. Yang Yongliang
I like photo na facebooku – zapraszam.