W każdym konkursie ważną rzeczą są nagrody.
Nadszedł czas bym o nich Wam opowiedziała.
Jak wspomniałam nagrodami w drugiej edycji konkursu I like photo ROZMOWA są książki przekazane przez trzy wydawnictwa: Wydawnictwo Rosikon Press, Wydawnictwo Galaktyka oraz Wydawnictwo Helion.
Informacje na temat książek pochodzą ze stron wydawnictw, link prowadzi na stronę wydawnictwa, gdzie możecie dowiedzieć się jeszcze więcej na temat prezentowanych tu książek.
NAGRODY w konkursie blogu I like photo – ROZMOWA
WYDAWNICTWO ROSIKON PRESS
Hanna Maria Giza: Artyści mówią. Rozmowy z mistrzami fotografii (3 egzemplarze)
O czym mówią fotografowie?
O tajemnicach ich duszy i jej kontakcie ze światem zewnętrznym poprzez to niezwykłe medium, jakim jest fotografia.
Świat widziany przez człowieka jest trójwymiarowy – fotografia rejestruje rzeczywistość dwuwymiarowo. Świat pozostaje w ciągłym ruchu – fotografia jest w stanie go zatrzymać. Od fotografa – jego instynktu, refleksu i interpretacji – zależy wybór tej jednej chwili ze znacznie szerszego kontekstu. Moje rozmowy z mistrzami obiektywu, to z pewnością nie jest podręcznik. Nie zawiera instrukcji, jak zrobić dobre zdjęcie. To opowieść o przygodzie, pasji, miłości, za którą płaci się czasem wysoką cenę.
Recenzję tej książki zamieściłam niedawno na blogu tutaj.
Książka ta stała się też poniekąd inspiracją dla tematu tego konkursu.
WYDAWNICTWO GALAKTYKA
Shutter Sisters: Fotografuj sercem
Instynktownie wyławiamy z morza zdjęć te, które mają w sobie „coś więcej”. Przemawiają nie tylko obrazem, lecz pełnymi emocji skojarzeniami, trafiającymi w samo sedno. Na czym polega ich sekret? Jak tworzyć obrazy warte tysiąca słów?
W Fotografuj sercem znajdziesz niezwykłe zdjęcia z każdej dziedziny fotografii, począwszy od portretów, przez pejzaże i martwe natury, aż do dokumentu. Przekonasz się, dlaczego niektóre zdjęcia mają niezwykłą siłę wymowy, a co ważniejsze – nauczysz sie takie robić.
Dziesięć tematów, dziesięć różnych spojrzeń, a także nowatorska formuła i ujmująca szata graficzna, w połączeniu z niepowtarzalną atmosferą znaną wszystkim odwiedzającym popularny blog Shutter Sisters, stanowią o niezwykłości tej książki.
Lee Frost: Inspiracje fotograficzne
Kiedy już nauczymy się robić zdjęcia poprawne pod względem technicznym, przychodzi pora na zastanowienie się, jak sprawić, żeby nasze fotografie były interesujące dla odbiorców. Wbrew pozorom znalezienie odpowiedzi na to pytanie nie jest łatwe. W grę wchodzi bowiem owa (znienawidzona przez niektórych) kreatywność. Czy można się jej nauczyć? Można. Trzeba tylko zacząć oglądać świat w nowy sposób. Książka Lee Frosta jest świetnym wprowadzeniem do takiego świeżego spojrzenia. Znajdujemy w niej przykłady realizacji pięćdziesięciu całkowicie różnych projektów fotograficznych. Można je traktować jako ćwiczenia do odrobienia. Wykonując je, rozszerzymy własne horyzonty fotograficzne. Książkę Frosta można również traktować jako zbiór esejów dotyczących różnorodnych punktów widzenia na twórczość fotograficzną. Jej zaletą są nie tylko interesujące zdjęcia, lecz także świetny tekst. Już sama lektura otworzy nam oczy na nowe aspekty fotografii. Inspiracje fotograficzne można polecić wszystkim fotografującym – niezależnie od zaawansowania ich warsztatu. Każdy, kto przeczyta tę książkę, zacznie intensywnie się zastanawiać nad przyszłymi zdjęciami. A to chyba w fotografowaniu jest najważniejsze. Wojciech Tkaczyński
Chris Orwig: Poezja obrazu
„W dzisiejszych czasach technika fotografowania zaszła tak daleko, że każdy może zrobić zdjęcie poprawne. Ta książka pokazuje, że prawdziwa wartość zdjęć zależy od ich treści. Stanowi doskonałą wskazówkę, jak robić zdjęcia poruszające i pełne emocji.” Wojciech Tkaczyński
Elegancki minimalizm i wysmakowana prostota, entuzjazm i zaangażowanie zamiast pustej krytyki oraz umiejętność opowiadania historii obrazem — wszystko to uczyniło Chrisa Orwiga jednym z najpopularniejszych nauczycieli fotografii, który dziś wykłada i prowadzi warsztaty w prestiżowej uczelni Brooks Institute. Opisane w książce historie i styl prowadzenia dialogu z czytelnikiem stanowią wierne odbicie sposobu, w jaki Chris prowadzi zajęcia ze studentami; podobnie jak one, kolejne rozdziały tej książki potrafią zarazić nieodpartą chęcią do działania i życia pełną piersią.
Ponadto, Chris Orwig zaprosił do wspólnej nauki wiele sław współczesnej fotografii, a wśród nich osobistości takie jak Steve McCurry, Chris Rainier, John Sexton, Rodney Smith, Joyce Tenneson, John Paul Caponigro, Marc Riboud i Pete Turner.
„Chris Orwig jest pełnym życia, bezpośrednim, szczerym artystą, który do każdej rzeczy podchodzi z pasją i entuzjazmem. Gorąco polecam tę książke wszystkim, którzy chcą osiągnąć coś więcej — nie tylko w fotografii, lecz w dowolnej innej dziedzinie sztuki, która ich pasjonuje”. Douglas Kirkland
Duża część obecnie fotografujących skupia się na technice i sprzęcie, a zapomina o szeroko pojętej estetyce oraz poetyce obrazu. Z całą pewnością są to kategorie ulotne i trudne do zdefiniowania. Tym cenniejsza jest podjęta przez autora książki próba przybliżenia nam tych zagadnień. Poezja obrazu może być znakomitym preludium do poszukiwań poezji w otaczającym nas świecie i przekładania jej na język fotografii. Marcin Grabowiecki, Fotopolis.pl
Kevin Meredith: Tu i teraz. Radość fotografowania
Oczywiście, że tu i teraz – każde miejsce jest znakomite, a „teraz” to świetna pora. Tu i teraz możesz też sięgnąć po tę książkę i otworzyć ją tu… albo nie, lepiej tu… A w zasadzie na dowolnej stronie, gdyż każda z nich będzie początkiem nowej przygody; każda rozpali wyobraźnię i zasypie cię mnóstwem pomysłów na kadrowanie, komponowanie, fotografowanie, oświetlanie, eksponowanie i przycinanie obrazu w taki sposób, by twoje zdjęcia nabrały stylu i zyskały całkiem inną wymowę. Każde ze zdjęć opisanych w tej książce to szczypta inwencji i jeden mały krok, by stać się jeszcze lepszym fotografem. Uwaga! Dawkować z umiarem; wystarczy kilka stron, aby nawet najbardziej zgnuśniały miłośnik fotografii porwał zakurzony, całkem-nieważne-jaki aparat i z zapałem ruszył na poszukiwanie ciekawych zdarzeń, które mogą dziać się tu i teraz…
WYDAWNICTWO HELION
Bolesław Lutosławski: Alchemia portretu. Warsztaty Bolesława Lutosławskiego
Jak uchwycić osobowość i wyjątkowość fotografowanych osób?
Jak budować zaufanie między fotografem a modelem?
Jak za pomocą światła oddać nastrój chwili i atmosferę intymności?
Pierwiastek porozumienia, chemia intymności, esencja chwili… w magicznym oku aparatu przekształcają się w elektryzujący portret. Z tej alchemii rodzi się zdjęcie, będące czymś więcej niż tylko wiernym odwzorowaniem wyglądu i nastroju fotografowanego człowieka. Oto bowiem otrzymujemy poetycki zapis spotkania z osobą i jej osobowością, portrety przenikliwe, a w swej prostocie ekspresyjne, intrygujące i niełatwo dające o sobie zapomnieć. Fotografowanie ludzi to sztuka psychologicznego i emocjonalnego wyczucia drugiego człowieka, mistyczna umiejętność nasycania wizerunków ich emocjami i wyjątkowością. Choć sztuka ta wykracza daleko poza techniczną biegłość rejestrowania obrazów za pomocą światła, jest z nią jednak nierozerwalnie związana.
Eteryczne portrety sław i zwykłych ludzi, tworzone przez Bolesława Lutosławskiego, publikowały takie pisma, jak „The Guardian”, „Vogue”, „The Independent”, „Przekrój” czy „Tygodnik Powszechny”. Pojawiały się na rozmaitych plakatach, okładkach książek i w telewizji BBC. Warsztaty z Lutosławskim to fascynująca podróż przez wyjątkowe chwile, w których powstawały niezwykłe portrety takich osobowości, jak Sławomir Mrożek, Krzysztof Penderecki, Andrzej Wajda, Mieczysław Jastrun, Witold Lutosławski, Wisława Szymborska czy Glenda Jackson.
Mamy niepowtarzalną okazję zajrzeć za kulisy każdej z tych magicznych fotografii, dowiedzieć się, jak narodził się pomysł na konkretne zdjęcie, dlaczego zostało ono w określony sposób skomponowane i skadrowane, jakiego obiektywu czy ekspozycji użyto. Dzięki temu uczymy się mistrzowskiego fotografowania ludzi w zamkniętych pokojach i na otwartych przestrzeniach, malowania światłem atmosfery i intymności chwili czy chwytania obiektywem niemal niezauważalnych, a jednak istotnych spojrzeń i gestów. Bolesław Lutosławski wyjawia nam także sekretną wiedzę o tym, jak budować zaufanie między fotografem a jego modelem oraz dzieli się opartymi na swym wieloletnim doświadczeniu praktycznymi wskazówkami i najgłębszymi tajnikami pracy fotografa portretowego.
Harold Davies: Czarno – biały kadr. Kreatywna fotografia
Otaczający nas świat jest wręcz przesycony kolorami, oślepia ich intensywnością i wszechobecnością, nic więc dziwnego, że oko tęskni za stonowaną elegancją czarno-białej fotografii. Jej atutem jest to, że wykorzystuje siłę wyobraźni odbiorcy oraz sięga ku głębi estetycznych doznań, dlatego fotografowie coraz częściej wybierają ten klasyczny środek wyrazu, tworząc przy tym monochromatyczne arcydzieła. Jeden z najznamienitszych światowych fotografów zdradzi Ci sekrety swego warsztatu, ucząc Cię wszystkiego, co powinien wiedzieć artysta poszukujący nowych środków wyrazu.
W książce tej znajdziesz zarówno inspirację, jak i porady techniczne. Na podstawie swoich własnych fotografii Harold Davis zapozna Cię z technikami, dzięki którym stworzysz wysokiej jakości obrazy monochromatyczne. Pokaże Ci, w jaki sposób możesz rozpoznać okazję do zrobienia zapierającego dech w piersiach, czarno-białego zdjęcia, a także opowie, czym różni się robienie zdjęć czarno-białych od tworzenia fotografii kolorowych.
Bob Davies: Światło, aparat, ujęcie. Kreatywne techniki oświetleniowe
Jak twórczo łączyć różne rodzaje i źródła światła?
Jak osiągać studyjną jakość oświetlenia poza studiem?
Jak pracować z rozmaitymi lampami i modyfikatorami światła?
Zmień ISO, czas otwarcia migawki i przysłonę, jedno źródło światła ustaw na pełną moc, a drugie na połowę, światło o takiej barwie najlepiej ustaw z boku… Bob Davis udowadnia, że w studiu czy poza nim od początku do końca to fotograf panuje nad światłem. Pokazuje także, że nieważne, jak dobry i drogi sprzęt będziesz mieć — nie osiągniesz pożądanych efektów, dopóki nie zrozumiesz i nie zaczniesz kontrolować światła na swoich zdjęciach. Dzięki niemu przestaniesz postrzegać fotografię jedynie przez pryzmat suchych, technicznych parametrów, lecz zobaczysz w niej także fascynującą alchemię łączenia świateł o różnych barwach, mocy czy źródłach. Tylko tak skomponujesz naprawdę magiczne obrazy.
Bob Davis — znany fotograf gwiazd — sprawi, że tak jak on staniesz się profesjonalnym badaczem światła. Dzięki temu już we własnej wyobraźni będziesz potrafił układać piękne kadry, przewidując efekty, które osiągniesz podczas fotografowania przy różnych warunkach oświetleniowych. Dowiesz się, czym jest barwa światła i jak z nią twórczo eksperymentować. Nauczysz się właściwie dobierać rodzaje i kolory światła oraz jego odległość i pozycję wobec fotografowanego obiektu. Zrozumiesz, jaki wpływ na jakość światła ma rozmiar jego źródła i jak kierunek jego padania wpływa na tworzenie się rozmaitych cieni. Opanujesz techniki mierzenia światła i pracy z rozmaitymi lampami, dyfuzorami czy softboksami. Na koniec poznasz kreatywne metody pracy z oświetleniem, takie jak stosowanie barwionych świateł, długie ekspozycje z lampą błyskową czy tworzenie świetlnych ornamentów.
Wszystkie te książki mam do rozdania w moim blogowym konkursie.
A kto wie, może coś jeszcze dorzucę z własnej biblioteki?
Jest więc o co powalczyć.
Zapraszam zatem do udziału w drugiej edycji konkursu bloga I like photo!