Nie, wbrew temu jak ją przedstawił Tim Walker, nie jest czarownicą ani wiedźmą.
Chociaż jeśli wziąć pod uwagę, że za wiedźmy często uważano kobiety mądre, doświadczone i posiadające szeroką wiedzę, która przez wieki była kobietom zabroniona, to sprawy mają się inaczej. Wówczas zgoda Timie, przedstawiłeś ją wprost idealnie.

 

 

Kim jest Margaret Atwood? Jedną z najlepszych współczesnych autorek kanadyjskich. Jest powieściopisarką, poetką i krytyczką literacką, a także aktywistką społeczną i ekologiczną. Zdobyła prestiżową nagrodę literacką Bookera i od lat wymienia się ją jako potencjalną kandydatkę do literackiej Nagrody Nobla.

 

 

Choć tworzy od lat i warto się z jej twórczością zapoznać, szeroko rozpoznawalna stała się poniekąd dzięki serialowi „Opowieść Podręcznej”, opartej na jej powieści.

W centrum jej powieściowego świata często stoi kobieta i jej spotkanie, konfrontacja ze światem.
Ale Atwood tworzy też obrazy świata po katastrofie, jej twórczość odchodzi wówczas od realizmu, a autorka kreuje światy, których nie ma, ale które są bardzo prawdopodobne. Opierając się na obserwacji przeszłości, bacznie przyglądając się teraźniejszości, niejednokrotnie kreśli scenariusze przerażające, choć nie pozbawiające czytelnika nadziei. Ostrzega, diagnozuje, a być może i przewiduje, choć ona sama twierdzi, że bynajmniej nie jest prorokinią, tylko wyciąga wnioski z różnych historii jakie wydarzyły się na przestrzeni dziejów.

Zresztą – polecam przekonać się osobiście. Nie tylko oglądając serial, ale przede wszystkim sięgając po jej powieści.

 

 

 

Sesja powstała dla The Sunday Times Style Magazine UK.

 

fot. Tim Walker