To czas wystaw. Znakomitych wystaw. I tylko chciałoby się mieć możliwości, by móc je zobaczyć wszystkie. W Rotterdamie – Peter Lindbergh, w Londynie – znakomite zbiory Eltona Johna, a w Paryżu – niezwykła kolekcja Carli Sozzani.

W Galerie Azzedine Alaïa na początku listopada otwarto wystawę prezentującą prywatną kolekcję fotografii Carli Sozzani – Entre L’Art et la Mode – Między sztuką a modą.

 

artur elgort

fot. Artur Elgort

Sozzani, włoska ikona stylu, właścicielka prestiżowej galerii 10 Corso Como, redaktorka związana jest z modą od prawie 50 lat, od czterech dekad kolekcjonuje fotografię. W jej zbiorach znajdziemy największych mistrzów obiektywu. Jest tu i Man Ray i Alfred Stieglitz, August Sanders, Irving Penn, Cecil Beaton, Lillian Bassman, Bert Stern, Richard Avedon, Bruce Weber, Steven Meisel i Sarah Moon.

 

Frantisek Drtikol

fot. Frantisek Drtikol

 

horst p horst

fot. Horst P. Horst

 

Louise Dahl-Wolfe

fot. Louise Dahl-Wolfe

 

Frank Horvat

fot. Frank Horvat

 

cecil beaton

fot. Cecil Beaton

 

sarah moon

fot. Sarah Moon

 

Peter Lindbergh

fot. Peter Lindbergh

Carla Sozzani mówi, że nigdy nie uważała swojego zbioru fotografii za kolekcję. Dla niej to podróż życia, obrazy zbierane z pożądania miłości i piękna, obrazy, które mają dla niej osobiste znaczenie, wiele z nich to wspomnienie spotkania z autorem lub autorką zdjęcia.
Być może dlatego też nigdy nie planowała wystawy. Wydarzenie nie miałoby miejsca, gdyby nie impuls od wieloletniego przyjaciela Sozzani – projektanta Azzedine Alaïa. To on zachwycił się jej zbiorami i zachęcił ją do upublicznienia ich. Nie dziwi więc miejsce prezentacji, jego własna galeria.

 

Erwin Blumenfeld

fot. Erwin Blumenfeld

 

Paolo Roversi

fot. Paolo Roversi

 

Steven Meisel

fot. Steven Meisel

 

avedon

fot. Richard Avedon

Fotografia to mój język, sposób komunikacji – tak mówi Carla w wywiadzie dla magazynu „Vogue”.
Całość kolekcji to ponad 650 fotografii, z czego wystawa prezentuje wybrane 200. Kuratorem “Entre L’Art et la Mode” jest Fabrice Hergott z paryskiego Muzeum Sztuki Współczesnej. Podkreśla on oryginalność materiału nad którym pracował. Tym, co go zaskoczyło był pewien gust dla osobliwości.

 

Bruce Weber

fot. Bruce Weber

 

Roger Ballen

fot. Roger Ballen

 

Francesca Woodman

fot. Francesca Woodman

Wybory Carli mieszczą się w szerokim spektrum pomiędzy modą a sztuką. A każda fotografia opowiada inną historię, która co innego znaczy dla każdego patrzącego.


Entre L’Art et la Mode
11.11.2016 – 26.02. 2017
18 Rue de la Verrerie, 4 Arrondissement, Paris