Holenderka Sacha van Dorssen to ktoś więcej niż fotografka mody.
To prawdziwa artystka, która tworzy nie tylko ulotne kadry dla modowych magazynów czy zdjęcia reklamowe.

Jej fotografie to obrazy pełne piękna, harmonii, światła, doskonałej kompozycji.
Jej fotografie to radość życia, kobiecość, zmysłowość.
Jej fotografie to zapis ducha czasów, nie tylko mody.

 

Sacha van Dorssen1

 

Sacha van Dorssen12

 

Fotografuje od ponad 40 lat. Jeśli interesujesz się modą, fotografią mody albo uwielbiasz przeglądać stare magazyny modowe, to być może znasz ją pod pseudonimem Sacha. Jej zdjęcia pojawiały się głównie w prasie francuskiej, ale też amerykańskiej.

 

Sacha van Dorssen11

 

Zanim urodzona w Rotterdamie Sacha van Dorssen została fotografem, myślała o psychologii. Zapisała się jednak na studia artystyczne do Academy of Fine Arts Sint Joost w Bredzie. Był 1960 rok. Trzy lata później wyjechała do Paryża na kurs fotografii. I tu miała wielkie szczęście spotkać słynnego dyrektora artystycznego francuskiego Elle- Petera Knappa. Na studia już nie wróciła. Knapp nie od razu ją zatrudnił, przygodę z Elle rozpoczęła od stażu. Szybko jednak dostrzeżono nie tylko jej talent, ale też to jak jest kreatywna i nieustraszona. Jej kariera nabrała tempa. Zaczęła współpracę z projektantami i brandami (m.in. Dior, Yves Saint Laurent, Hermès, Vuitton) oraz z różnymi tytułami prasowymi (m.in. Elle, Marie Claire, Sunday Times Magazine, Stern, Harper’s Bazaar, Vogue).

 

Sacha van Dorssen2

 

Sacha van Dorssen3

 

Sacha van Dorssen4

 

Sacha van Dorssen5

 

Sacha van Dorssen9

 

Sacha van Dorssen10

 

Fotografowała modę. Jednak jej znakiem rozpoznawczym stało się podkreślanie świata otaczającego modelkę, pejzażu. Często i chętnie fotografowała w plenerze. Fotografowała najpiękniejsze kobiety w strojach najsłynniejszych projektantów. I choć może niektóre z tych kadrów wydadzą się nam nieco retro, to z całą pewnością niejeden zapadnie nam w pamięć.

 

Sacha van Dorssen6

 

Sacha van Dorssen7

 

Sacha van Dorssen8

 

Sacha van Dorssen14

 

Co ciekawe, jej fotografie bywają postrzegane jako sztuka współczesna. Niejednokrotnie jej wystawy odbywały się w miejscach, gdzie zwykle prezentowana jest sztuka nowoczesna. Jedną z większych wystaw ostatnio prezentował Instytut Holenderski w Paryżu, w 2011 roku.

 

Sacha van Dorssen15

 

Sacha van Dorssen16

 

Sacha van Dorssen17

 

Sacha van Dorssen cały czas pracuje. Jakiś czas temu dołączyła do zespołu magazynu Bloom, współpracuje też z projektantką Agnes B.

 

Sacha van Dorssen

fot. Sacha van Dorssen