Nie zliczę ile razy chciałam o nim napisać. Mnóstwo razy. Jego zdjęcia powracały co jakiś czas i zachwycały prawdą egzotycznego świata i pięknem gry świateł. Ale piszę dziś, choć smutna to okoliczność – fotograf odszedł 19 czerwca, w wieku 84 lat.

Fan Ho był cenionym chińskim fotografem, reżyserem i aktorem. Jego fotografie zdobyły całe mnóstwo nagród, choć nie to przecież jest najważniejsze. Zasłynął obrazem rozwijającego się Hongkongu, z tymi kadrami najczęściej jest kojarzony.

 

Fan Ho1

 

Urodził się w Szanghaju 1931, lecz jego rodzina szybko przeprowadziła się do Hongkongu. Fotografować zaczął bardzo wcześnie, jako że mając lat 13 dostał w prezencie od ojca aparat Rolleiflex. Połknął bakcyla. Uczył się sam, fotografował sporo, zdjęcia wywołując w ciemni, jaką zorganizował sobie sam w domowej łazience.

Ale fotografować zaczął, ponieważ zawsze chciał opowiadać. Fascynowało go kino, literatura. Był czas, kiedy bardzo dużo czytał i sam zaczął pisać, co nie tylko sprawiało mu przyjemność, ale też okazało się pewnym sukcesem. Nie mógł go jednak kontynuować, trapiły go straszne migreny i lekarz do którego się udał zakazał mu nadmiaru tych aktywności. Chęć opowiadania o świecie była jednak silniejsza. To wtedy wziął aparat i wyszedł z domu, na świeże powietrze. Fotografia, i ten nowy tryb życia okazały się znakomitą terapią.

 

Fan Ho2

 

Fan Ho3

 

Jego zdjęcia eksplorują daleki dla nas azjatycki świat, skupiając się głównie na życiu w mieście. Odwiedzamy targi, zaglądamy w zaułki ulic, do sklepów, podwórek, slamsów. Wszędzie tam Fan Ho zauważał całe mnóstwo ciekawych tematów. Stosunkowo szybko stworzył spory zbiór zdjęć dokumentujący lata 50. i 60. zmieniającego się Hongkongu, który powoli stawał się światową metropolią.

 

Fan Ho4

 

Fan Ho5

 

Fan Ho6

 

Fan Ho8

 

Fan Ho9

 

Fan Ho10

 

Fan Ho11

 

Fan Ho12

 

Często fotografował dzieci, niewiele młodsze od siebie.
Był niezwykle światłoczuły.
Jego zdjęcia to swoista poezja codzienności. Nic się nie dzieje, a tak wiele się dzieje.
Toczy się zwykłe życie, a jednak jest w nim jakiś dramatyzm.

 

Fan Ho13

 

Fan Ho14

 

Fan Ho15

 

Fan Ho16

 

Fan Ho17

 

Fan Ho18

 

Fan Ho19

 

W niedługim czasie Fan Ho stał się jednym z najbardziej cenionych fotografów na świecie, a jego prace publikowały przeróżne magazyny.
W 2012 roku ogłoszono go nawet najbardziej wpływowym fotografem azjatyckim.
Jakiś czas temu głośno było o street photography, a to jeden z tych fotografów, który zajmował się tym całe lata temu.

 

Fan Ho20

 

Fan Ho21

 

Fan Ho22

 

Fan Ho23

 

Fan Ho24

 

Fan Ho25

 

Fan Ho26

 

I być może jego nazwisko i jego prace nie są wam obce. Jednak za każdym razem spotkanie z tymi fotografiami to duża przyjemność. Warto też przeszukać internet w poszukiwaniu jego zdjęć, artykułów na jego temat.

 

Fan Ho28

 

I feel technique is not too important. It’s more important to use your eyes, mind and heart. Techinique is something everyone can do. If you want to take your photography to a higher level, you must tell something. Move something. You must feel it when you make the photograph and that will take you to a higher level. Photography needs to be haunting and worth remembering. 

Uważam, że technika nie jest zbyt ważna. Ważniejsze jest, by używać oczu, umysłu i serca. Techniki każdy może się nauczyć. Jeśli chcesz robić zdjęcia na wyższym poziomie, musisz coś opowiadać. Musisz poruszać. Musisz czuć to kiedy robisz zdjęcie i wówczas osiągniesz ten wyższy poziom. Fotografia musi być poruszająca i warta zapamiętania.
[z wywiadu tutaj; tłumaczenie moje]

 

Fan Ho27

fot. Fan Ho