Z liśćmi albo z patykami. Albo z wodorostami. Albo kwiatami.
Czasem sporo na głowie mają ci starsi ludzie.

 

 

Ujęcia dziwne, zabawne, nieco surrealistyczne, zastanawiające. O co tu chodzi?
Choć na pierwszy rzut oka wygląda to wszystko na dość ekscentryczny pomysł, to jest to projekt przemyślany w szczegółach. I nie chodzi o to, by sfotografować starsze osoby w dość niecodziennych sytuacjach z dziwnymi instalacjami na głowach. Nie.

Eyes as Big as Plates | Oczy Wielkie jak Talerze to projekt dwóch fotografek rodem z północy: Norweżki Karoline Hjorth i Finki Riitty Ikonen. Projekt ten odwołuje się do norweskiego folkloru. Powstał we współpracy z ludźmi północy: żeglarzami, farmerami, rzemieślnikami, psychologami, nauczycielami i sporą grupą seniorów. Efektem końcowym była wystawa w Oslo, w Helsinkach, a także w Nowym Jorku. Projekt jest nadal realizowany.

 

 

 

 

 

 

Zadziwiające są te zdjęcia. Początkowo gdy je znalazłam jakoś nie mogłam ich sobie oswoić. Ale wciąż wracałam do nich, polubiłam je i przyszedł czas by się nimi podzielić.

Nie znam skandynawskiego folkoru, nie umiem właściwie odczytać tych obrazów, a może szkoda. Dziś są one dla mnie ciekawymi portretami, coś mi mówią o ludziach żyjących blisko ze światem przyrody i w zgodzie ze sobą.

 

fot. Karoline Hjorth, Riitta Ikonen

Więcej zdjęć z projektu można znaleźć tutaj.

I like photo na facebooku – zapraszam.