Nowy Jork. Marzy mi się od jakiegoś czasu. Sama nie wiem dlaczego. Za rok, na kolejne (okrągłe) urodziny marzy mi się tam polecieć i zobaczyć Nowy Jork, tak w ramach świętowania czy też prezentu urodzinowego. Choć nie jest ważne czy mi się uda zrealizować ten plan, samo marzenie też jest ok.
Starego Nowego Jorku nie zobaczę, ale od czego jest fotografia?

 

 

fot. via: facebook.com/OldNewYorkImages

Lubiłam zaglądać na bloga Nowojorskie gadanie, potem z chęcią sięgnęłam po książkę 'Nowy Jork, przewodnik niepraktyczny’ Kamili Sławińskiej. Trochę szkoda, że zamilkła. Wędrowałam po Nowym Jorku z Marią Kornatowską (’Rozmyślania przy makijażu’) i z Zuzanną Głowacką (’Nowy Jork pod wodą’). Już za chwilę znów tam zawitam, bo w księgarniach pojawił się 'Deliryczny Nowy Jork’ Rema Koolhaasa i 'Nowy Jork’ Magdaleny Rittenhouse.
Nieustająco tropię tę NYC w kinie, nie tylko u Allena.

Równie chętnie śledzę tę metropolię na fotografiach, czego ślady można znaleźć i na tym blogu. W kadrach Feiningera, Erwitta, Abbott, Bradforda, HalabanaKlapwalda, z blogu Shorpy.
A dziś zaczęłam śledzić na facebooku stronę Old Images of New York, poleconą przez Kamilę. I to z tej strony pochodzą wszystkie zebrane tu zdjęcia.
Wszystko wskazuje na to, że będzie to nowojorska jesień!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

fot. via: facebook.com/OldNewYorkImages

Właściwie każde z tych zdjęć jest ciekawe, opowiada swoją historię. Nad każdym warto zatrzymać się dłużej, przyjrzeć szczegółom, poczuć atmosferę.
Wybaczcie, że nie podpisuję autorami, zapewniam, że na stronie zdjęcia są dobrze opisane, wskazane jest miejsce, adres, pojawia się data powstania i w miarę możliwości także autor lub autorka zdjęcia. Podpowiem tylko, że w tym zestawie przeze mnie tu prezentowanym jest i zdjęcie Berenice Abbott, Vivian Maier czy Eliotta Erwitta. Kto chce może próbować zgadywać albo można też zajrzeć na wskazaną przeze mnie stronę Old Images of New York.

 

fot. via: facebook.com/OldNewYorkImages

I like photo na facebooku – zapraszam.