Podróżować i fotografować. Fotografować i podróżować.
Taki pomysł na życie. Super! – pomyśli ktoś – nic prostszego i przyjemniejszego, zwłaszcza w dzisiejszym świecie. Otóż, niezupełnie.

Jeśli chcemy w ten sposób realizować się zawodowo (i nie tylko), należy podejść do sprawy bardzo poważnie. Na początek proponuję zapoznać się z książką Piotra Trybalskiego „Fotograf w podróży”. To pozycja nie tyle dla profesjonalistów, ile dla wszystkich tych, którzy chcą w jak najlepszy sposób zapisać swoje wrażenia z podróży po świecie.


Autor jest fotografem, podróżnikiem, dziennikarzem i organizatorem wypraw ekspedycyjnych. Posiadł wiedzę, której zdobywanie zajęłoby nam kilka długich tygodni, jeśli nie miesięcy. Dlatego jeśli Twoim pomysłem jest fotografowanie i podróżowanie to polecam zacząć od tej książki.

„Fotograf w podróży” zawiera niezliczoną liczbę porad i wskazówek nie tylko technicznych, dotyczących sprzętu czy oprogramowania, ale także wiele istotnych uwag na temat tego jak się zachować w danym zakątku świata, kiedy najlepiej fotografować, z kim jechać w fotograficzną podróż i tak dalej.

Bardzo istotne jest dokładne przygotowanie podróży. I dotyczy to nie tylko wyboru odpowiedniego sprzętu, ale sprawdzenia mnóstwa informacji na temat pogody, obyczajów i wielu innych rzeczy. Przygotowanie to część równie ważna co sam pobyt na miejscu.

 

 

Wiele miejsca autor poświęca uwagom na temat wyboru sprzętu fotograficznego. Jaki aparat? jakie obiektywy? filtry? baterie? banki pamięci? nośniki danych? jakie torby, plecaki? jaki statyw? Jaki wybrać sprzęt, ale też jak przygotować sprzęt do podróży?

Kolejny rozdział omawia fotografowanie w podróży. Zaczynamy bez aparatu!
Jakie światło jest najciekawsze? Jak fotografować ludzi? ulicę? Jak fotografować w górach? na wodzie? pod wodą? na wielbłądzie? bez statywu? Pytań jest sporo i na każde z nich autor daje odpowiedź. Dużą zaletą książki jest fakt, że autor tłumaczy bardzo wiele kwestii w sposób prosty i zrozumiały.

 

 

Wiele z informacji zawartych w omawianej książce jest dla fotografujących bardzo prostych, jasnych, dlatego też moim zdaniem jest to książka idealna dla kogoś kto dopiero zaczyna fotografować i ma zamiar połączyć tę pasję z podróżami. Osoby bardziej doświadczone mogą być nieco rozczarowane, bo wiele spraw jest im bardzo dobrze znanych i oczywistych.

Oprócz tego, że autor wprost zasypuje nas radami, pokazuje też nam konktretne rozwiązania na przykładach z własnego doświadczenia. Książka zawiera wiele interesujących zdjęć w rozmaitych miejsc świata, które Piotr Trybalski odwiedził i uwiecznił w kadrze.

 

 

 

 

 

 

„Fotograf w podróży”. Tę książkę warto przeczytać przed kolejną podróżą, o ile zależy nam by przywieźć nie tylko fajne wspomnienia, ale też świetne zdjęcia. I to niezależnie od tego czy celem naszej podróży będzie Afryka, Indie czy Beskid Żywiecki.

 

fot. Piotr Trybalski

Piotr Trybalski: Fotograf w podróży.
Wyd. Helion

Dziękuję Wydawnictwu Helion za książkę i możliwość jej zrecenzowania.